WordPress Nedir ? Yeni Başlayanlar İçin WordPRess

Emin Bilge 16 Ağustos 2021

Günümüzde birçok kişi kendi web sitesini kurmak ister. Bu noktada en çok tercih edilenlerden bir tanesi WordPress site kurma olur. Zira kodlama yapmadan ve hiç uğraşmadan, saatler içerisinde hazır bir siteniz olmasını sağlar.

Wordpress, hayal ettiğiniz her web sitesini profesyonellik seviyenize göre hayata geçirebileceğiniz açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir.

PHP ile yazılan WordPress, açık kaynak lisanslama ile dağıtılır. Kullandığı veritabanı MySQL olup, sitenizi yönetmenizi sağlayacak bir panele sahiptir. Bunun aracılığıyla yeni yazılar ekleyebilir, kategorileri değiştirebilir, temalara göz atabilirsiniz. Hem ücretli hem de ücretsiz seçeneklere sahip olup ücrete tabi seçenekleri şöyledir;

 1. Kişisel: 13 Türk Lirası
 2. Premium: 24,92 Türk Lirası
 3. Kurumsal: 74,92 Türk Lirası
 4. E-Ticaret: 124,92 Türk Lirası

Eğer bunlardan bir tanesini seçerseniz, daha geniş kapsamlı özelliklere kavuşmanız mümkündür.

Hangi WordPress Paketi Tercih Edilmelidir?

hangi wordpress paketi tercih edilmelidir

WordPress üzerinde bir siteye açmaya karar veren kişiler için hangi paketi seçecekleri oldukça ciddi bir sorudur. Eğer sonradan yükseltme işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız, bunları dikkatli bir şekilde seçmeniz önerilir.

Ücretsiz WordPress sıklıkla blog sayfaları üzerinde kullanılır. Eğer Google ADS reklamları almayı düşünüyorsanız, bunları elde edemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak blog kuracaksanız, para kazanma amacınız yoksa ve daha fazla özellik istiyorsanız, kişisel paket sizin için uygun olacaktır.

Ancak para kazanma amacınız varsa Premium ya da Kurumsal paketi tercih etmeniz gerekir. Zira sitenizden gelir elde etmenize yardım eder. Bununla beraber Google ADS kullanacaksanız, bu seçenek kurumsal pakette vardır.

Bahsetmiş olduğumuz ilk üç seçenek bloglar tarafından kullanılabilir. Eğer şirketseniz, sahip olduğu geniş özellikler nedeniyle WordPress kurumsal tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak e-ticaret platformu kurmayı düşünüyorsanız, son seçenek olan e-ticareti seçmeniz gerekir.

Unutmamanız gereken hangisini tercih ederseniz edin, sonradan değiştirme hakkınızın bulunduğudur.

WordPress ile Kurulan Siteler Hangileridir?

wordpress ile kurulan siteler

Özellikle WordPress site kurmak için emin olmayanlar, WordPress ile yapılan siteler hangileri? Sorusunu sıkça sorar. Bu her ne kadar milyonlarca olsa da bazıları,

 1. Adobe Blogs
 2. Domain Tools
 3. cPanel
 4. Hostgator
 5. Pepsi Refresh Everything
 6. LinkedIn Official
 7. Samsung Newsroom
 8. Nokia Conversations
 9. MTV Movies Blog
 10. eBay Inc
 11. PlayStation
 12. Flickr Blog
 13. Inside BlackBerry
 14. The Apple Blog
 15. Mozilla Labs

Ancak bunun dışında pek çok bilinen internet sitesi, WordPress ile kurulmuştur.

WordPress Avantajları Nelerdir?

Eğer bir web sitesi kurmak isterseniz, karşınızda iki seçenek vardır. Bunlar kodlama ile sıfırdan hazırlama ve WordPress site kurma şeklindedir. Her ne kadar öncelikle yıllık ödemelerin daha tuttuğu düşünülse de, yılda bir kere ödenmesi durumunda oldukça düşüktür.

Zira çoğu zaman unutulan konu, kodlama sonucu oluşturulan bir sitenin bazen 1 yıl sürebilmesidir. Buna ek olarak, bu tür siteler için meydana gelebilecek problemlere karşı teknik bir ekip bulundurmanız, bir maaş ödemeniz gerekir. Dolayısıyla mali yönden düşünüldüğünde, WordPress siteye harcayacağınız para yıllık daha düşük olacaktır.

Buna ek olarak WordPress ekibi oldukça hızlı destek sunar. Bir problem yaşadığınız takdirde, çok kısa sürede kendilerine ulaşmanız mümkündür. Gerek kişisel blog açmak isteyin, gerekse kurumsal bir site oluşturmayı hedefleyin kullanabilirsiniz.

Google tarafından normal tarandığı için, kodlama ile hazırlanan bir siteden herhangi bir farkı olmaz. Burada da SEO hizmetlerini alabilir, sizlere sunulan eklentilerden yararlanabilirsiniz.

WordPress Site Nasıl Optimize Edilir?

WordPress bir site kurmak sadece dakikalarınızı alır. Zira satın alma ardından siteniz size hazır şekilde teslim edilir. Sadece Google tarafından indekslenmesinin, en fazla 4 hafta sürebileceğini bilmeniz gerekir.

Ancak bu süre dolduktan sonra asıl sorun, sitenizin nasıl üste çıkacağıdır. Bir internet kullanıcısı Google üzerinde en fazla 3 sayfaya bakar. Bu nedenle çok gerilerdeyseniz görüntüleme bile alamazsınız. Dolayısıyla site için ve site dışı SEO hizmetleri alarak, bu duruma bir çözüm getirmeniz önerilir. Doğru yapılan bir optimizasyon, sizi kısa sürede en üste taşıyabilir.

Böylece sayfanızdan aldığınız verimi de daha yukarı taşımanız mümkündür.

WordPress Güvenli Midir?

WordPress tercih etmek isteyen birçok kişi, ne kadar güvenli olduğunu düşünür. WordPress site kurma ardından başlatabileceğiniz siteniz, alt yapısını güçlü aldığı için herhangi bir tehlike bulundurmaz. Ancak kurduğunuz eklentilere dikkat etmeniz gerekir. Zira yanlış bir tercih, sitenize zarar verebilecek yapıdadır. Ayrıca bazıları sitenin açılma hızını da düşürür.

Böylece Google sıralamasını da etkileyeceği için dikkat edilmesi önerilir. Temalar da bu şekildedir. Kendi temanızı yapmışsanız, virüslü olmadığından ve güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir.

WordPress Giriş Nasıl Yapılır?

Eğer WordPress site yapmak istiyorsanız, ilk olarak WordPress giriş yapmanız gerekir. Bundan sonra da sitenizin adının ne olacağı seçilir. Bir domain almanız ardından, tercih ettiğiniz pakete karar verilir. Tüm bunlar ardından siteniz hazır bir şekilde size teslim edilir.

Ardından sol tarafta yer alan menü, sitenizi kontrol edeceğiniz yerdir. Görünüm altında bulunan temalardan tasarımlara bakabilir, yazılar aracılığıyla sitenize yeni içerikler girebilirsiniz.

YORUMLAR (0)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir