Blog Yazarı Nedir ? Nasıl Blog Yazarı Olunur ? – Wpeksper

Emin Bilge 12 Ağustos 2021

Blog yazarını tanımadan önce ‘’Blog nedir?’’ sorusunu sormak lazım. Blog, insanların deneyimlerini, düşüncelerini ve ürünlerini paylaştığı bir web sayfasıdır. Bu tarz sayfalarda her konuda yazılar paylaşılabilir ve bu sayede insanlar bloglara girerek bilgi sahibi olurlar. Blog yazarlığı ise bloglarda hep okuduğumuz yazıları yazan kişilerdir. Blog yazarı olmak için belirli bir eğitim alınması gerekmez sadece iyi bir yazım dilinizin olması ve düşüncelerinizi yazıya aktarmanız yeterlidir.

Blog Yazarı Nasıl Olunur?

blog yazarı nasıl olunur

Blog yazarları, bir konu hakkında yazarken sürekli olarak içerik üretmeli ve bol araştırma yapmalıdır. Belli bir birikimi olan blog yazarları akıcı bir dil ile belirtilen konuyu ifade ederler. Yazarlar için blog yazarlığı bir nevi iş ve rahatlama modeli sayılabilir. Bilgileri paylaşmak ve olabildiğince insana öğretmek değerli bir iştir. Bilgilerinizi dağıtırken bu alanda para kazanabilir ve gelir oluşturabilirsiniz. Blog yazarlığı denildiği kadar kolay değildir fakat bazı insanlar tarafından oldukça rahat bir iş modelidir. Peki blog yazarı olmak için ne yapılmalı diye sorulduğunda karşımıza çıkan en önemli etkenler,

 • Bol bol araştırmak ve araştırma ruhu.
 • Yazı yazmaya istekli olmalı.
 • Özgün içerikler hazırlayarak kopyadan kaçınılmalı.
 • Planlı ve programlı olunmalı.
 • Güncel konulara hâkim olarak sürekli yeni bilgiler öğrenmeye gayret edilmeli.
 • Okuyucularının yorumlarına ve isteklerine dikkat edilmeli.
 • Giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını düzenleyerek kaliteli ve okunabilir içerikler sunulmalıdır.

Bu tarz özelliklere sahip yazarlar kendilerine bir kitle oluşturarak kazanç sağlayabilirler. Bunlara sahip olmak için bol araştırma ile örnek yazılar mutlaka okunmalıdır. Kendi alanınızdaki blogları inceleyerek okuyucuların dikkatini çekme konusunda araştırmalar yapmalısınız.

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog yazıları yazarken bu işte başarılı olmak ve iyi yerlere gelmek blog yazarları için önemlidir. Gelir elde ederken düzenli yazılar yazmak içerisinde barındırdığı kurallarda göz önüne alınmalıdır. Blog yazısı yazarken dikkat edeceğiniz özellikler,

 • Yazım kuralları ve noktalama işaretleri.
 • Görsel ögeler ile dikkat çekici makaleler.
 • Cümlelerin uzunluğu ve devrik olmaması.
 • Yazı başlıkları, dikkat çekici başlık kullanımı.
 • Okuyucu kitlesine uygun hitap şekli.
 • Kullanılacak anahtar kelimeler ve kullanım sıklıkları.

Blog içerikleri hazırlanırken ciddi bir emek ve zaman ayrımı gereklidir. Emek olmadan bloğunuzda belirli bir kitleye ve okunma sayısına ulaşamazsınız. Sürekli tekrar içeriklerin olmaması ve insanlara bilgi aktarma ön planda olması hem maddi hem de manevi getiri sağlayacaktır.

Blog Yazarlığı Maaşları

Verilen her hizmetin bir karşılığı olacağı gibi insanlara bilgi sağlamanın da elbet bir maddi getirisi vardır. Blog yazarlığı maaşları iki şekilde belirlenir. Bunlar, ister belli bir firmaya bağlı kalarak yazacağınız yazılardan isterseniz de kendi bloğunuzdan yazdığınız yazılar ile belirlenir. Kendi bloğunuzda yazmak bir süre sabır ve emekten sonra kazançlı gelse de hazırda bulunan bloglarda yazılar yazmak kısa vadede daha kazançlıdır. Yazacağınız alanı belirledikten sonra firmalarla anlaşarak yazabileceğiniz yazı kategorisi oldukça fazladır bunlar,

 • Tanıtım yazıları.
 • Endüstriyel yazılar.
 • Hobi yazıları.
 • Teknolojik yazılar.
 • Haber sayfaları için gibi birçok alanda para kazanabileceğiniz yazı türleri mevcuttur.

Kendinize güveniyorsanız ve araştırmanıza güvenerek her türden yazılar yazarım diyorsanız web sayfaları yapan firmalarla anlaşabilir blog yazarlığı yapabilirsiniz. Kendi sitenizde içerik üreterek para kazanmak için önemli olan şeyler günlük kullanıcı sayınız, sitenizde Google Adsense barındırmanız ve ne kadar yazı yayınlayıp ne kadar devamlı olduğuna bağlıdır. Buna göre ziyaretçileriniz sitenizdeki reklamlara tıklar ve sitenizde gelir oluşturur.

Blog Yazarları Nasıl Bir Kitle Belirlemelidir?

Bir blog açtınız ve en hızlı şekilde okuyucu kazanmak istiyorsunuz. Yazacağınız yazı türleri hakkında blogunuza uygun en doğru kitleyi bulmak vereceğiniz reklamlara ve gündemde ne kadar kaldığınıza bağlıdır. Onedio, Webtekno gibi bloglara bakıldığında veya popüler haber sayfaları incelendiğinde gündemde olan konular daha çok ele alınmıştır. Sosyal medya hep değişen ve sürekli yenilik isteyen bir platformdur bu platformda ayakta kalmanın yolu güncel konuları belirleyerek o an ne popülerse ve insanlar neyi merak ediyorsa ona göre bir yazı yazmalıdırlar.

En Uygun Blog Özellikleri Nelerdir?

Blog yazarı iseniz ve blogunuzun popüler olarak ziyaretçi almasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır bunlardan bazıları,

 • Güncel kalmak.
 • Diğer web sitelerden ve bloglardan ayıran bir özelliğinizin olması.
 • Yayınlanan yazıların sürekli yenilenmesi.
 • Google’de üst sıralarda yer almak için Seo çalışmalarının yürütülmesi.

Seo çalışmaları bu konuda üstünde durmamız gereken önemli bir özelliktir. Seo yani Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu, Google’de en üstte çıkmanızı yarayan bir çalışmadır. Sitenizin veya blogunuzun yükselmesini sağlayacak, ziyaretçilerini arttırmaya yönelik çalışmaların bilinmesi blog yazarı için önemli bir konudur. Blog yazarı olmadan önce Seo özelliklerini bilmeli ve araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmanın içerisinde anahtar kelime bulmak ve kullanımı önemlidir.

Blog yazarı olmak genel olarak sürekli güncel kalmak ve düzgün ifade etmektir. Blog yazarlığına adım atacaksanız sağlam bir araştırma yapılmalı ve en önemlisi düşüncelerinizi yazıya dökmeden yaptığınız araştırmalarla harmanlamalısınız.

YORUMLAR (0)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir